I juli 2025 träder nya lagar i kraft för digital tillgänglighet för produkter och tjänster i privat sektor. Verksamhet inom offentlig sektor omfattas redan idag. Här hittar du information om QR-koden i flödet för BankID i dina tjänster.
Tillgängliga QR-koder

Lagkraven innebär att tillgänglighetsstandarderna WCAG (nivå AA) samt EN 301 549 behöver uppfyllas.
För dig som använder BankID i dina e-tjänster påverkas bland annat flödet där kunden besöker tjänsten på exempelvis en dator, men använder BankID på en annan enhet som till exempel en telefon. I det flödet visas en rörlig QR-kod som hen skannar med sin BankID-app.
För personer med nedsatt syn, motorisk funktionsnedsättning eller digital ovana är ofta QR-koders visningstid för kort. Vid nedsatt syn kan det också vara svårt att veta om QR-koden är synlig i sin helhet eller inte, vilket påverkar inläsningen.
Tidsgränser för QR-koder
För att öka tillgängligheten för QR-koder bör din tjänst:
Ge möjlighet att enkelt förlänga timeout-tid när det återstår minst 20 sekunder.
Ge möjlighet att generera en ny QR-kod minst 10 gånger.
Använda tillräckligt lång visningstid, gärna fem minuter.
Du ansvarar för att din tjänst uppfyller kraven innan de träder i kraft i juli 2025.
Förbättra upplevelsen för besökare med nedsatt syn
För att underlätta ytterligare för besökare med nedsatt syn kan du bland annat:
Göra QR-koden klickbar så att den öppnas i helskärmsläge i webbläsaren. Syftet är att hela koden ska vara synlig, även på mindre skärmar.
Lägga in en tydlig beskrivning för skärmläsare, till exempel: ”QR-kod, skanna med en armlängds avstånd. Tryck för helskärm.”
Göra QR-koden "sticky" och anpassa storleken till fönstrets storlek. Då syns den även om besökaren har skrollat ner, zoomat in i webbläsaren eller har ett litet webbläsarfönster. Det här kan fungera bra i vissa tjänster och sämre i andra, beroende på om annat viktigt innehåll på sidan riskerar att döljas av koden. Vi har valt att inte ta med detta i vårt exempel.
Läs mer i den här artikeln från Axess lab (endast på engelska)
Så här kan det se ut
Nedan ser du en QR-kod med nedräkning samt möjlighet till förlängning av visningstiden.

Gör så här med din QR-kod för BankID
QR-koden som används för BankID i din tjänst genereras av dig. För att öka säkerheten används rörliga QR-koder, vilket innebär att de ska uppdateras kontinuerligt.
QR-koden ska förnyas varje sekund.
Koderna ska genereras kontinuerligt, inte i förväg eftersom förgenerering skulle sänka säkerheten.
Beställningen till vår server är giltig i 30 sekunder. För att ge en längre visningstid kan du skapa nya beställningar, förslagsvis i fem minuter.
Om kunden närmar sig en time-out ska du ge hen möjlighet att förlänga tiden. Det innebär att en ny beställning skapas.
Läs mer tekniska instruktioner för QR-koden i vår tekniska guide
Nyheter från oss

BankID - viktigaste appen enligt svenska folket
2025-02-06
Vi avslutade 2024 med fortsatt stark tillväxt och en rykande färsk undersökning som visar att BankID är den viktigaste appen för svenskarna.